Parallel Sessions 4

26th June 2015, 08:30 - 10:30

Quick Links:   Programme Overview  •  Programme Search

Policy Session: emerging guidelines for stated preference methods in policy analysis

Chaired by Nick Hanley, Department of Geography and Sustainable Development - University of St Andrews
Room Aud XII

Policy Session: emissions trading in China, Europe and the US

Chaired by Frank Convery, Environmental Defense Fund
Room Aud XIII

Policy Session: reducing the carbon footprint of road transport – economics versus policy?

Chaired by Theodoros Zachariadis, Cyprus University of Technology
Room Room 13

Thematic Session: toxic chemicals: health impacts and economics

Chaired by Anna Alberini, AREC, MARYLAND
Room Room 8

Agriculture: sustainable production

Chaired by Laure Kuhfuss, University of St Andrews, Department of Geography and Sustainable Development
Room Room 7

Biodiversity

Chaired by Brooks Kaiser, University of Southern Denmark
Room Aud XI

Climate change mitigation: standards and tariffs

Chaired by Xaquin Garcia-Muros, BC3. Basque Centre for Climate Change.
Room Room 10

Climate change: migration, mitigation

Chaired by Alex Schmitt, Ifo Institute
Room Room 12

Energy: decoupling and instruments

Chaired by Fabio Antoniou, University of Ioannina Greece
Room Aud IX

Energy: efficiency

Chaired by Birgit Bednar-Friedl, University of Graz
Room Aud XIV

Fisheries: structural models, game theory

Chaired by Miguel Buñuel, Universidad Autónoma de Madrid
Room Aud XV

Forestry: fires, storms

Chaired by Jeffrey Englin, Arizona State University
Room Aud XVI

Health: child exposure to pollution

Chaired by Joshua Graff Zivin, University of California, San Diego
Room Room 6

Individual decision making

Chaired by Claire Richert, IRSTEA, UMR G-EAU
Room Room 14

Nonrenewables

Chaired by Snorre Kverndokk, Ragnar Frisch Centre for Economic Research
Room Aud IV

Pollution: spatial analysis

Chaired by Maoliang Bu, Nanjing University & Wuerzburg University
Room Room 15

Risks: catastrophes

Chaired by Anne-Sophie Crépin, The Beijer Institute
Room Aud III

Valuation: techniques II

Chaired by Ewa Zawojska, University of Warsaw
Room Room 5

Water: scarcity and capacities

Chaired by Yang Xie, University of California, Berkeley
Room Aud II
Online Programme Managed By WebMeets.com.